Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest procesem polegającym na odzyskiwaniu ciepła. W wentylacji i klimatyzacji w nowoczesnych, energooszczędnych domach jednorodzinnych stosuje się rekuperację przede wszystkim w celu zmniejszenia zużycia energii, a także dla osiągnięcia dobowej stabilizacji temperatury. Najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym w układach wentylacji jest rekuperator.

Rekuperacja pozwala na zmniejszenie o około 80% energii, która jest potrzebna do ogrzania nawiewanego przez wentylację powietrza, przekłada się więc na duże oszczędności, także przy planowaniu systemu grzewczego, ponieważ może on mieć zdecydowanie mniejszą moc. Stosowanie tego rozwiązania jest w tej chwili obowiązkowe we wszystkich nowych budynkach przeznaczonych dla 100 lub więcej osób.

Metodą, która pozwala na podniesienie sprawności wentylacji mechanicznej, wykorzystującej rekuperator jest podłączenie jej do gruntowego wymiennika ciepła (Gruntowego Powietrznego Wymiennika Ciepła, GPWC).

Zarówno rekuperacja, jak i pompy ciepła IDM pozwalają na wprowadzenie bardzo dużych oszczędności energii, dlatego są rozwiązaniem stosowanym często w nowoczesnych budynkach energooszczędnych. Ich wykorzystanie przekłada się również w bardzo dużym stopniu na komfort mieszkańców.

Pompy ciepła IDM są proste w użytkowaniu. Jest to technologia, która nie wymaga przygotowania specjalnych pomieszczeń, na przykład kotłowni, składowania paliwa oraz skomplikowanej obsługi urządzeń. Nie produkują sadzy, dymu ani kurzu oraz żadnych nieprzyjemnych zapachów, są więc bardzo czystym rozwiązaniem. Ze względu na znacznie zmniejszenie zużycia energii, nie tylko powodują spadek wydatków związanych z ogrzewaniem budynku i podgrzewaniem wody, są także rozwiązaniem, które wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Wynika to z oparcia tej technologii na naturalnych i odnawialnych źródłach energii. Pompa ciepła IDM jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą połączyć oszczędność z troską o środowisko.

System wentylacji z wykorzystaniem rekuperacji nie tylko pozwala na oszczędności – ma także bardzo pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Dzięki ciągłej wymianie zużytego powietrza na świeże, pomieszczenia oczyszczane są z alergenów, pleśni i roztoczy, a także nieprzyjemnych zapachów. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia odpowiednią ilość świeżego powietrza w oszczędny i wydajny sposób.

Zastosowanie w budynku systemów rekuperacji oraz pomp ciepła IDM przekłada się również w zdecydowany sposób na wzrost wartości nieruchomości.

Montaż i uruchomienie systemu skutecznej wentylacji w budynku, to mnóstwo czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Odzyskiwanie ciepła

Ogólnie jest to mechanizm wymiany powietrza znajdującego się wewnątrz budynku na świeże powietrze z zewnątrz. Podstawowym czynnikiem rekuperacji jest jednak proces odzyskiwania ciepła wygenerowanego w budynku i przekazania go do nadmuchiwanego powietrza.

Ciepło pochodzące z urządzeń grzewczych nie ucieka na zewnątrz, jak w standardowych systemach wentylacyjnych. Skuteczność rekuperacji (czyli procesu odzyskiwania) sięgać może nawet do 90%, dzięki czemu zyskujemy wywietrzone i wciąż ogrzane pomieszczenie.

Przedstawiony wyżej mechanizm potrzebuje urządzenia zwanego rekuperatorem. Ich sprzedażą i montażem zajmuje się nasza firma. Budowa i dostępne funkcje rekuperatorów są bardzo zróżnicowane, dlatego zapewniamy naszym Klientom przeprowadzenie dokładnej analizy potrzeb ich budynków, niezależnie czy będzie to dom mieszkalny czy firma.  

Nasze usługi to:

  • analiza potrzeb
  • pomoc w wyborze odpowiednich urządzeń
  • instalacja systemu

Zaufaj doświadczeniu i już dziś zapytaj nas o rekuperację!