Gruntowe pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła iPump z modulowaną mocą 3-13 kW z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Pompa pracuje z istniejącym systemem solarnym.
gruntowa pompa ciepła IDM

Pompy ciepła powietrze woda

Pompa ciepła typu solanka-woda do grzania, chłodzenia i przygotowania c.w.u. współpracująca zarówno z kolektorem poziomym jak i sondami gruntowymi. Z możliwością chłodzenia: pasywnego lub aktywnego.

Pompa ciepła typu powietrze-woda do grzania, chłodzenia i przygotowania c.w.u. Szerokie możliwości montażu wewnątrz budynku. Cicha praca dzięki specjalnej, stabilnej konstrukcji.

Pompy ciepła powietrze powietrze

Decydując się na zainstalowanie urządzenia pozwalającego na pozyskiwanie energii odnawialnej, warto wybrać taki typ, którego parametry techniczne oraz wydajność spełnią nasze oczekiwania. Pompa ciepła powietrze-powietrze jest z pewnością godna uwagi wszystkich osób pragnących zainwestować w system grzewczy i klimatyzacyjny przyjazny zarówno dla środowiska naturalnego, jak i domowego budżetu.

Pompy ciepła powietrze-powietrze są urządzeniami zaprojektowanymi tak, aby codzienne korzystanie z ich funkcji nie generowało wysokich kosztów. Z tego powodu, większość z nich wyposażona jest w liczne rozwiązania wpływające pozytywnie na efektywność ich działania. Wymienić można w tym przypadku takie cechy charakterystyczne, jak:

  • tryb uśpienia,
  • opcja szybkiego odszraniania uruchamianego w razie potrzeby,
  • możliwość regulacji obrotów kompresora przy użyciu przetwornika,
  • podgrzewanie wstępne oraz wewnętrzne,
  • programowalny sterownik obsługiwany za pomocą pilota,
  • a także zabezpieczenia chroniące przed uszkodzeniem lub rozregulowaniem urządzenia w przypadku braku prądu.

Co więcej, pompy ciepła powietrze-powietrze skonstruowane są tak, że nie generują hałasu o wysokim stopniu natężenia w trakcie pobierania ciepła ze źródła dolnego i przetwarzania przy pomocy energii napędowej na ciepło użytkowe. W rezultacie, po skalibrowaniu i dostosowaniu do naszego trybu życia, często okazuje się, że niemal całkowicie zapominamy o istnieniu instalacji.

Zamontowanie tego urządzenia szczególnie opłaca się jako uzupełnienie posiadanej już instalacji grzewczej. Dużą zaletą jest możliwość przestawienia z funkcji ogrzewania powietrza dostarczanego do pomieszczeń zimą, na chłodzenie latem, w trakcie upałów. Dzięki temu, o każdej porze roku bez trudu utrzymujemy optymalną dla przebywających w budynku osób temperaturę. Dodatkowo, możliwość zaprogramowania działania tak, aby w trakcie nieobecności pompa nie funkcjonowała na pełnych obrotach, pozwoli na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej potrzebnej do uruchamiania kompresora. System ten należy do rozwiązań o niskiej bezwładności, co oznacza, że w obiegu nie jest wykorzystywane żadne wspomagające medium – nie następuje więc jego zużywanie.

Standardowa pompa ciepła powietrze-powietrze nie zajmuje wiele miejsca, składa się z zamontowanego na zewnątrz budynku wymiennika wyposażonego w sprężarkę i jednostek wewnętrznych rozprowadzających ciepło. Podczas montowaniu zakłada się też zasilającą instalację elektryczną, a także szereg rurek miedzianych.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które pobiera energię cieplną wykorzystywaną do ogrzewania pomieszczeń z wody, ziemi lub powietrza. Przy wykorzystaniu energii elektrycznej ciepło pochodzące z naturalnego, odnawialnego źródła, przekształcane jest w energię cieplną w proporcji 1:5. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez zwiększenie ciśnienia, dzięki pracy elektrycznego kompresora.

Nowoczesna pompa ciepła zbudowana jest z kompresora, parownika, skraplacza oraz zaworu rozprężonego. Czynnik chłodniczy, krążący w zamkniętym obiegu roboczym, czerpie darmową, odnawialną energię z dolnego źródła, która poprzez skraplacz trafia do obiegu grzewczego. Tam może służyć do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody. Dolne źródła energii wykorzystywane przez pompy ciepła mają naturalne pochodzenie – jest to przede wszystkim grunt, woda oraz powietrze. Możliwe jest także wykorzystanie źródeł sztucznych, w tym ścieków komunalnych, ciepłych wód technologicznych oraz powietrza wentylacyjnego.

Nowoczesne pompy ciepła mają bardzo wiele zalet. Należy do nich przede wszystkim duży komfort i wygoda użytkowania oraz prostota obsługi. Urządzenia tego typu pozwalają na ogrzewanie domu bez wykorzystania materiałów opałowych, żeby je uruchomić wystarczy wcisnąć guzik. Stosując pompę ciepła do ogrzewania budynku mamy również możliwość wykonania chłodzenia pomieszczeń latem, co zdecydowanie przekłada się na większy komfort mieszkańców domu. Są również bezpiecznymi urządzeniami, które pracują cicho i niezawodnie.

Pompy ciepła są także czystym rozwiązaniem problemu ogrzewania budynku. Ich użytkowanie nie wiąże się z wytwarzaniem dymu, sadzy czy kurzu oraz nie powoduje wydzielania żadnych nieprzyjemnych zapachów, na przykład zapachu oleju. Bardzo dużą zaletą nowoczesnych pomp ciepła są także niskie koszty, które wiążą się z wykorzystaniem tej metody ogrzewania domu i podgrzewania wody. Nie wymaga ona składowania materiałów grzewczych oraz ponoszenia dodatkowych wydatków, na przykład na wymianę kotła czy dysz, które często wiążą się z używaniem mniej nowoczesnych technologii grzewczych. Pompy ciepła gwarantują także dużą oszczędność energii – aż 65-75% energii grzewczej pochodzi z odnawialnych źródeł – powietrza, ziemi lub wód gruntowych. Energia elektryczna, którą pobiera urządzenie wykorzystywana jest jedynie do napędzania sprężarki, która zwiększa ciśnienie czynnika chłodniczego.

Zainstalowanie w domu nowoczesnej pompy ciepła nie wiąże się także z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych inwestycji. W przypadku tego typu urządzeń nie ma potrzeby przygotowywania przyłącza gazowego lub specjalnego miejsca na składowanie paliwa, nie trzeba także przeznaczać pomieszczenia na kotłownię oraz nie ma konieczności budowania komina. Wykorzystanie tej technologii przekłada się również na wzrost wartości nieruchomości, który wynika z posiadania własnego źródła energii.

Oferujemy pompy ciepła Viesmann i austriackiej firmy IDM